عکس های افغانستان

تیم ملی فوتبال افغانستان

تیم ملی فوتبال افغانستان یک تیم فوتبال آسیایی است که در تقسیم بندی‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا در منطقهٔ جنوب آسیا قرار می‌گیرد. این تیم زیر نظر فدراسیون فوتبال افغانستان فعالیت می‌کند. فدراسیون فوتبال افغانستان در سال ۱۹۳۳ تأسیس شد و در سال ۱۹۴۸ به عضویت فیفا در آمد.

اولین مسابقه این تیم در سال ۱۹۴۱ در مقابل تیم ملی ایران صورت گرفت که نتیجه تساوی صفر مقابل صفر را در بر داشت. افغانستان در سال ۱۹۵۸ در بازی‌های المپیک لندن نیز تیم ملی خود را فرستاد که در مقابل لوگزامبورگ به رقابت پرداخت. حمله نظامی شوروی و وقوع جنگ‌ها داخلی طی ۳۰ گذشته باعث شد که این تیم بعد از آخرین بازی خود در سال ۱۹۸۴ در جریان مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا تا سال ۲۰۰۲ تقریباً هیچ بازی بین‌المللی‌ای نداشته باشد.اولین حضور افغانستان در مسابقه‌های جهانی پس از ۲۸ سال حضور در در بازی‌های آسیایی بوسان کره جنوبی سال ۲۰۰۲ بود.

در این بازیها تیم نوپای افغانستان چندان نتیجهٔ خوبی نگرفت. در واقع، در این بازی‌ها، افغانستان یک تیم منتخب از شهر کابل را صرف برای آغاز دوباره فوتبال بین المللی خود فرستاد و این یک تیم ملی نبود.

اولین پیروزی تیم ملی افغانستان پس از بازشکلگیری در مارس ۲۰۰۳، عبارت بود از پیروزی با نتیجه ۲ بر ۱ بر تیم قرقیزستان در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا.

تیم ملی افغانستان در مسابقات ۸ تیمی فدراسیون فوتبال جنوب آسیا بر تیم‌های سری‌لانکا و پاکستان با نتیجه یک بر صفر پیروز شد اما به تیم ملی هند با نتیجه چهار بر صفر شکست خورد.

در بازی‌های مقدماتی جام جهانی آفریقای جنوبی در دو بازی رفت و بر گشت به سوریه باخت. در بازی اول با نتیجه ۳-۰ و در بازی دوم ۲-۱. قابل ذکر است که افغانستان فقط چند روز محدود قبل از این مسابقات توانست تیمش را آرایش دهد و چند بازیکن افغان را که در اروپا و آمریکا بودند دعوت کرد.

چند ماه بعد، افغانستان در بازی‌های جام چلنج به مقابل لائوس، بنگلادیش و قرقیزستان رفت. لائوس از بازی‌های کنار کشید، افغانستان با بنگلادیش صفر مقابل صفر مساوی کرد و بازی با قرقیزستان نیز ۱-۰ به سود افغانستان به پایان رسید. و بدین ترتیب، افغانستان بعد از سالهای طولانی توانست در یک تورنمنت از مرحله اول به مرحله دوم صعود کند.

افغانستان در اوایل ماه جون ۲۰۰۸ به مصاف سریلانکا، بوتان و بنگلادیش رفت در مسابقه اول و دوم خود با تیم‌های بنگلادیش و سریلانکا(میزبان) نتیجه مساوی ۲-۲ را بدست آورد و فقط برای یک برد یا مساوی در مقابل بوتان نه چندان نیرومند نیاز داشت که بطور حیرت آوری ۳-۱ برابر بوتان تن به شکست داد و بدین ترتیب از صعود به دور بعدی باز ماند. در تیم فعلی افغانستان، شش بازی کن که در کشور آلمان زندگی می‌کنند حضور دارند.

 

تاریخ
محل برگزاری
تیم # ۱
تیم # ۲
نتیجه
مسابقه
۱ ژانویه ۱۹۴۱ تهران, ایران پرچم ایران ایران پرچم افغانستان افغانستان ۰:۰ بازی دوستانه
مدتی پس از بازی اول در سال ۱۹۴۱ کابل, افغانستان پرچم ایران ایران پرچم افغانستان افغانستان ۰:۰ بازی دوستانه
۱۳۲۹ خورشیدی کابل, افغانستان پرچم ایران تاج ایران پرچم افغانستان افغانستان ۲:۳ بازی دوستانه
۸ اکتبر ۲۰۰۷ دمشق, سوریه پرچم سوریه سوریه پرچم افغانستان افغانستان ۰:۳ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰
۲۶ اکتبر ۲۰۰۷ دوشنبه, تاجیکستان پرچم افغانستان افغانستان پرچم سوریه سوریه ۲:۱ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰
۵ می ۲۰۰۸ بیشکک, قرقیزستان پرچم بنگلادش بنگلادش پرچم افغانستان افغانستان ۰:۰ چلینج کپ آسیا ۲۰۰۸
۷ مه ۲۰۰۸ بیشکک, قرقیزستان پرچم قرقیزستان قرقیزستان پرچم افغانستان افغانستان ۱:۰ چلینج کپ آسیا ۲۰۰۸
۴ ژوئن ۲۰۰۸ کولمبو, سریلانکا پرچم سری‌لانکا سریلانکا پرچم افغانستان افغانستان ۲:۲ جام فدراسیون فوتبال جنوب آسیا
۶ ژوئن ۲۰۰۸ کولمبو, سریلانکا پرچم افغانستان افغانستان پرچم بنگلادش بنگلادش ۲:۲ جام فدراسیون فوتبال جنوب آسیا
۸ ژوئن ۲۰۰۸ کولمبو, سریلانکا پرچم افغانستان افغانستان پرچم بوتان (کشور) بوتان ۳:۱ جام فدراسیون فوتبال جنوب آسیا
۳۰ ژوئیه ۲۰۰۸ حیدر آباد, هند پرچم هند هند پرچم افغانستان افغانستان ۰:۱ چلینج کپ آسیا ۲۰۰۸
۱ اوت ۲۰۰۸ حیدر آباد, هند پرچم افغانستان افغانستان پرچم ترکمنستان ترکمنستان ۵:۰ چلینج کپ آسیا ۲۰۰۸
۳ اوت ۲۰۰۸ حیدر آباد, هند پرچم افغانستان افغانستان پرچم تاجیکستان تاجیکستان ۴:۰ چلینج کپ آسیا ۲۰۰۸


دوستان نظرات فراموش نشود.   با تشکر

+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 11:32  توسط afghanpic  |